MasterCard pokazała swój najnowszy sposób na uwierzytelnianie płatności internetowych. Cały proces ma być niewidoczny i mało uciążliwy.

Nowa autentyfikacja

Najnowszy sposób autentykacji w płatnościach najprawdopodobniej ułatwi życie osobom posiadającym karty, które często i chętnie korzystają z internetowych zakupów. Mają także przynieść korzyści dla banków i akceptantów dzięki temu, że podniosą one poziom bezpieczeństwa dokonywanych przez nich transakcji.

Bezpieczeństwo płatności

Nad wspomnianym standardem uwierzytelniania firma MasterCard pracuje razem z organizacją Visa. W związku z tym będzie to największa masowa aktualizacja płatności internetowych z zakresu bezpieczeństwa. Mówi się, że może on zostać przyjęty już w 2015 roku. Jeżeli tak to nowy standard zastąpi protokół 3D Secure, który stosowany jest obecnie.

Nowe standardy

Nowe standardy i pomysły rozwijane są z powodu dynamicznego rozwoju mobilnych płatności. Szacuje się, że do 2018 roku będą one stanowić aż 30% detalicznych transakcji przeprowadzanych w internecie. Stworzenie nowego protokołu podnoszącego bezpieczeństwo jest więc niezbędne. Zmiany jakie proponuje MasterCard polegać mają na szerszym niż dotąd wykorzystaniu danych użytkowników kart. Dzięki temu, w razie żądania uwierzytelnienia transakcji, użytkownik danej karty będzie mógł przeprowadzić swoją identyfikację za pomocą jednorazowych haseł a nawet dzięki odciskom palców a nie tak jak obecnie – zapamiętywanych statycznych haseł. Oprócz tego MasterCard ma w planie:

  • test aplikacji do rozpoznawania twarzy i głosu,
  • rozwój SecureCode w celu wspierania najnowszego standardu, dzięki SecureCode wszystko ma przebiegać w prostszy, bezpieczniejszy i bezproblemowy sposób,
  • użycie opasek na nadgarstkach w celu prowadzenia testów – chodzi tu o formę uwierzytelniania posiadacza na podstawie pomiaru pracy i rytmu jego serca
Będzie rewolucja w e-płatnościach?
Oceń ten wpis