W poprzednim wpisie pisaliśmy o tym co zrobić, aby mieć więcej czytelników na naszym blogu. Dzisiejszy wpis jest poświęcony temu jak być bardziej widocznym w wyszukiwarce Google. Jak pamiętasz pisaliśmy wcześniej, że nawet ponad 80% gości na naszej stronie pochodzi z wyszukiwarki Google szukając odpowiedzi na swoje pytania i problemy.

Treść a widoczność

To jak wysoko Twoja strona wyświetli się na zapytanie użytkownika zależy od wielu czynników, głównym czynnikiem determinującym jest treść – czy na Twojej stronie znajduje się cokolwiek co mogłoby się przydać użytkownikowi – czy jest taki temat, wpis na stronie. Jeśli ktoś ma problem z komputerem i wpisze „jak naprawić komputer w domu” i Ty na swojej stronie masz taki artykuł to niekoniecznie musisz się wyświetlić użytkownikowi. Dlaczego?

Penetracja Google

Google penetruje sieć w celu zindeksowania wszystkich witryn, jednak wiele stron porusza podobne i takie same tematy – jak maszyna ma ocenić który artykuł jest lepszy od drugiego, skoro z punktu widzenia algorytmu teksty są takie same? Google korzysta z wiedzy użytkowników – jeśli ktoś dzieli się linkiem do strony lub artykułu, znaczy, że jest on bardziej wartościowy niż inny bez linków do niego. Na podstawie linków i typów linków Google przypisuje każdej ze stron odpowiedni poziom zaufania – i jeśli na wyszukiwane hasło 5 stron ma taką samą odpowiedź to wygra strona, która ma większe zaufanie/reputację w wyszukiwarce Google.

Jak zdobywać zaufanie w Google?

Przede wszystkim twórz ciekawą treść, która zainteresuje czytelnika, który to będzie dalej polecał ten artykuł na innych stronach, blogach czy mediach społecznościowych. Google widzi takie rzeczy – dana strona jest popularna, o niej się pisze więc jest wartościowa dla innych. Możesz również sam budować to zaufanie w wyszukiwarce dzięki udzielaniu się w Internecie – gdziekolwiek jesteś pozostawiaj po sobie link polecający do swojej strony – na forach dyskusyjnych, mediach społecznościowych oraz bloga. Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na swoje pytanie to podsuń mu swój artykuł. Wszystkie działania w Internecie jakie podejmujesz widzi Google oraz inne wyszukiwarki, dlatego dbaj o wizerunek swój i swojej strony.

Tworzenie ciekawej treści

Ten temat był już podejmowany we wcześniejszym wpisie, jednak jest na tyle ważny, że warto napisać o nim jeszcze raz – twórz ciekawe i wartościowe artykuły dzięki którym Twój czytelnik nie będzie musiał doszukiwać się informacji jeszcze na innych stronach. Sprawdź czego oczekują od Ciebie czytelnicy, jakie mają problemy – możesz się sam zastanawiać co ich interesuje, ale najłatwiej będzie się po prostu spytać!

Promocja własnej strony lub bloga w wyszukiwarce
Oceń ten wpis