Bez zbędnego szumu i bez śledzenia skoku na żywo – tak wiceszef Google, Alan Eustace pobił rekord, który dwa lata temu ustanowił Felix Baumgartner. Właśnie wtedy sławny Felix skoczył ze spadochronem z wysokości 39 045 metrów. Jego swobodny spadek trwał 4 minuty i 19 sekund i osiągnął on zawrotną prędkość 1342,8 km/h. Cała akcja odbyła się dzięki sponsorowi (którym był Red Bull) w ramach projektu Red Bull Stratos. Cała akcja była więc nagłośniona a sam skok w internecie oglądały setki tysięcy osób.

Alan Eustace

Akcja jaką wykonał Alan Eustance była podobna, jednak odbyła się bez tak hucznego rozdźwięku jak w przypadku skoku Felixa. O całej akcji opinia publiczna powiadomiona została już po fakcie. 57-letni Alan tłumaczył, że chciał tylko spełnić swoje życiowe marzenie. Nie był to zresztą przypadek, jest on bowiem (oprócz tego, że zarządza firmą Google) skoczkiem spadochronowym i pilotem. Alan nie chciał też wiązać swojego skoku z Google, dlatego wszystko pokrył z własnej kieszeni.

Alan Eustance rekord 41 km

Baumgartner vs Eustace

Skafander jaki miał na sobie Felix różnił się od tego, który wykorzystał Alan. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się jakie były technologiczne różnice między nimi, ale jedno wiemy na pewno – Felix został wzniesiony na wysokość 39 kilometrów na pokładzie specjalnej kapsuły. Eustance natomiast musiał polegać wyłącznie na swoim skafandrze, był bowiem przypięty już bezpośrednio do wznoszącego go balonu i uprzęży, bez żadnej innej ochrony. Wznoszenie trwało 2,5 godziny i odbywało się z prędkością 300 metrów na minutę.

Udana próba śmiałka

Po doleceniu na wysokość 41 metrów Alan miał pół godziny na podziwianie widoków. Później nastąpiła drobna eksplozja, która spowodowała zerwanie mocowań uprzęży i rozpoczęło się swobodne spadanie śmiałka, w trakcie którego przez 90 sekund Alan poruszał się z prędkością światła (1322 km/h). Kiedy lot się ustabilizował Eustance zaczął wkraczać w gęstszą atmosferę a jego lot ustabilizował się. Jego spadochron uwolnił się na wysokości 5486 metrów a sam rekordzista wylądował w Roswell w stanie Nowy Meksyk.

Wiceszef Google Alan Eustance pobił rekord Feliksa Baumgartnera. Skoczył z 41 km
Oceń ten wpis