30 września Microsoft zaprezentował swój nowy system operacyjny – Windows 10. Spekulacje na jego temat trwały już od dawna. Przede wszystkim wszyscy spodziewali się wersji Windows 9, jednak Microsoft zrobił krok do przodu proponując nam od razu wersję 10. Czego możemy spodziewać się w nowym systemie? Przedstawiamy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące nowego systemu.

1. Windows 10 i jego wymagania systemowe

Użytkownicy spodziewali się następcy 8. Następcą 8 powinna być wersja 9, lecz ku zaskoczeniu wszystkich Microsoft proponuje nam od razu wersję 10. Dlaczego? Nie jesteśmy pewni. Myślimy, że chodzi tu może o strzał w 10? Albo o symbol nowej jakości? A może o nawiązanie do Windowsa XP (gdzie X to wszak 10) – czyli powrót do starej jakości. O wymaganiach nowego systemu niestety nie powiedziano nic na pokazie, jednak Frank Shaw oznajmił krótko, że będą one takie same jak dla Windowsa 8.1. Przypominamy więc jakie są dla wersji 8.1:

  • Procesor 1 GHz lub szybszy, który wspiera PAE, NX i SSE20;
  • 1 GB RAM w wersji 32 lub 2 GB w wersji 64 bitowej;
  • 16 GB pojemności dysku dla 32 bitów i 20 GB dla 64;
  • urządzenie graficzne DirectX 9 ze sterownikiem WDDM

2. Menu start i interfejs w Windows 10

To chyba była największa zagadka, lub też najczęściej stawiane pytania. Odpowiedź jest twierdząca, w Windows 10 będzie menu start, za którym tak tęsknili użytkownicy wcześniejszego systemu. Windows 10 ma być połączeniem Windows 7 i Windows 8. Założenie jest proste – po lewej stronie 7, po prawej 8. Po lewej Menu Start, po prawej kafelki. Jak to się sprawdzi – zobaczymy niebawem. Ważną zapowiedzią jest również możliwość całkowitej modyfikacji Menu Start. Z założenia każdy użytkownik będzie mógł dopasować je sobie do własnych potrzeb. Jak się okazuje nie będzie można także przełączać interfejsu tak jak to miało miejsce we wcześniejszej wersji. Jak oznajmił Joe Belfore w nadchodzącej 10 będzie tylko jeden interfejs.

3. Na jakie urządzenia będzie Windows 10?

Prosta odpowiedź – na wszystkich. Microsoft postawił sprawę jasno – system ten skierowany będzie zarówno dla użytkowników laptopów, komputerów stacjonarnych, smartfonów, tabletów, a nawet smartwatche. Ma byś to system dostosowany do urządzeń od czterech do osiemdziesięciu cali.

4. Ile kosztuje Windows 10?

Niestety na to pytanie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W internecie aż wrzało od spekulacji na temat tego, że system ten ma być bezpłatną aktualizacją dla wszystkich poprzednich systemów. Oficjalnego oświadczenia w tej sprawie jeszcze nie było.

 windows 10

5. Jak będzie działał Windows 10?

Rozwiązania proponowane przez Microsoft przypominają nam trochę rozwiązania stosowane w Linuxie. Aplikacje mają znajdować się w okienku, którego wielkość będziemy mogli sobie dopasować a okienko to będziemy mogli wrzucić w dowolne miejsce na ekranie. Czy Wam także przypomina to tzw. kafelkowe zarządzanie w Linuxie?

6. Czy będzie to system dotykowy?

Jak najbardziej. Przyznano, że w poprzedniej wersji Windowsa to rozwiązanie nie było do końca trafione i dopracowane. W nowszej wersji ma być to bardziej przemyślane i jak najbardziej będzie to wspierać urządzenia dotykowe. Zapowiedziano także najnowszą funkcję „continuum”, która ma się przydać szczególnie posiadaczom popularnych ostatnimi czasy urządzeń 2 w 1. Po odłączeniu klawiatury naszym oczom ukazać się ma komunikat z pytaniem, czy przechodzimy właśnie w tryb tabletu. Jeżeli użytkownik to potwierdzi, urządzenie ma przystosować interfejs, który będzie bardziej współgrał z tego typu urządzeniem.

7. Czy klienci biznesowi mogą spodziewać się jakichś ulepszeń?

Niestety nie podano na ten temat zbyt wielu faktów. Te, o których mówiono to m.in. większa intuicyjność, lepsza efektywność, synchronizacja danych pomiędzy wszystkimi mobilnymi urządzeniami, sprawniejsze zarządzanie, dobra praca w chmurze oraz podobno całkiem nowa platforma dla deweloperów.

8. Czy będzie linia komend?

Oczywiście. Dodatkowo zostanie ona usprawniona – komendy będzie można w niej wklejać za pomocą znanego wszystkim skrótu klawiszowego CRTL+V.

9. Co nowego w systemie Windows 10?

Największą nowością będą chyba pulpity, których będzie więcej niż tylko jeden tak jak dotychczas. Funkcja poruszania się między nimi ma być bardzo łatwa i sprawna. Dodatkowo ma się pojawić „Mission Control” czyli szybkie podglądanie, co aktualnie działa na komputerze lub innym urządzeniu i przenieść się do tej sekcji.

10. Kiedy będzie premiera Windows 10?

Premiera Windows 10 ma się odbyć w połowie przyszłego roku, jednak nie uraczono nas konkretnymi datami. Za to już za tydzień wybrana grupa deweloperów i testerów otrzyma nowy system w celu wyłapania wszelkich bugów i przystosowania aplikacji pod nadchodzący system.